label

Přihlásit se

Správa účtu

5 kroků, jak zvládnout 1. školní den

1. školní den...

A je to tady, léto uteklo, jak zajíc před myslivcem a nastává období školních radostí a strastí. Ale nebojte se. Stejně jako Vy to zvládnou Vaše děti a i naopak. Aby jste neřekli, že jsme nepřispěli svou troškou do mlýna předškolního šílenství, máme pro Vás 5. kroků, jak zvládnout 1. školní den. Jdeme na to...

Krok č.1 - příprava

Štěstí přeje připravným, ne nadarmo se to říká. Buďte připraveni na vše a to samé doporučte svému dítěti. 1. den ve škole může totiž být úplně báječný, ale i úplně hrozný. Pro školou povinné je ten 1. den většinou takovým přivítáním se s kamarády, paní učitelkou/panem učitelem a to je vše. Možná si zapíšou do poznámek, kdy mají tělocvik a co bude druhý den k obědu nic moc navíc je nezajímá a ani nemusí. Z pohledu dětí to je tedy vcelku příjemný den.

Co ale Vy, rodiče? Také si to užíváte? Asi jak kdo. Právě na nás dospělích se nejvíce projeví to, zda jsme na toto období připraveni. Zda jsme smířeni s tím, že zase budeme řešit domácí úkoly, omluvenky a občas poznámky. Čím starším rodičem jste, tím více je pro Vás důležitá příprava na změny. Náhlé změny bez přípravy s věkem hůře snášíme a co pro nás bylo v mládí hračkou, stává se složitým. Ale nebojte, nepatříte do starého železa, právě naopak. Vy jste tím vzorem, který má Vaše dítě denně na očích a pokud se na vše řádně, pečlivě, v klidu a s předstihem připravíte, bude to hračka. Jak tedy připravit sebe a své dítě na školní dny? 

Krok č.2 - oblečení

Pořiďte si nové oblečení. Pro sebe i pro dítě. Vaše dítě ho bude nejspíš i potřebovat, protože za dobu, kdy nosilo letní oblečení jistě vyrostlo. Vy jej sice nebudete potřebovat z důvodu, že by jste za léto vyrostli, ale berte to jako start do nového období. Podívejte se i na aktuální módné trendy. Možná budete překvapeni, co je in. Pomalu přijde také chladnější období, minimálně večery, takže taková nová džínová bundička se bude hodit. K ní se perfektně hodí dlouhá sukně, nebo skinny rifle. Košile zažívají také malou renesanci, tak koukněte do šatníku a jestli Vám nebude žádná vyhovovat, rychle doplňte. 

Sledování módních trendů není jen pro hrstku lidí. Všichni se mohou oblékat dle aktuálních trendů a nejlepší místo pro nákup módních kousků jsou second handy a samozřejme i ten náš. :-) Jde o to, že módní trendy se po určitém čase opakují. Nejsou to přesné cykly, ale novinky nelze vymýšlet donekonečna. Návrháři se jednoduše podívají do historie a modely buď lehce upraví, nebo vymyslí novou kombinaci. Voala, nový trend je na světě.

Pro odvážné je tu ještě jedna možnost. Vymyslete si vlastní trend. Líbí se Vám bláznivější kombinace? Nevadí, klidně to zkuste. Zde ale trochu pozor, ať to nepřeženete.

Krok č.3 - výbava

Školní potřeby, znáte to. Penál, sešity, tužky, pravítka, obaly, batoh atd. atd. Je to stále stejné. Čím více toho zvládnete nakupit před startem nového školního roku, tím více nervů si ušetříte v nákupních centrech a papírnictvích při zářijovém šílenství. Na druhou stranu kupujte jen to nutné. V obchodech bude spousta lákadel i na nepotřebné věci, které stejně budou po celý rok nakonec ležet v šuplíku psacího stolu a nikdo si na ně ani nevzpomene. Doporučujeme tedy nakoupit to, co jistě dítě upotřebí a např. na výtvarnou výchovu nakoupit potřeby až podle zadání ze školy. Mnohdy si ušetříte nemalou finanční částku.

Nezanedbejte i výbavu pro sebe. Nemyslíme teď jenom tužky, propisky a podobně, zaměřte se i na ostatní výbavu a doplňky. Takový deštník se bude na podzim nejspíš hodit. 

Krok č.4 - povzbuzení a dobrá nálada

Dobrá nálada je lék na vše. I na 1. školní den. Pro Vás bude jednoduché si dobrou náladu po celý den udržet, protože jste nepodcenili přípravu, máte nový outfit a nejnutnější výbavu už máte také nakoupenou. Vaše dítě bude ale nejspíš potřebovat povzbudit, hlavně při ranním vstávání. No komu by se chtělo po 2 měsících vstávání podle chutí, vstávat podle budíku. To je Vaše chvíle, kdy svým úsměvem a vlídným slovem dítě povzbudíte. Jaký je začátek dne, takový je většinou jeho celý průběh. Takže žádný stres, spěch a nervy. To máte již za sebou.

Pokud se Vám povede probudit se se špatnou náladou, okamžitě to napravte. Udělejte si nějaké lehké cvičení, např. dřepy. Rozproudíte si tak krev v těle a špatnou energii ze sebe dostanete ven. Doporučujeme i vstát třeba o půl hodinu dříve než obvykle, stihnete tak své běžné ranní rituály a zbyde i dostatek času vyprovodit dítě do školy. 

Krok č.5 - udržení rytmu a pohody

Práce, oddych, oslava. To jsou 3 pilíře, na kterých by měli životní rytmus a pohoda stát. Pracujeme, abychom utvářeli svůj charakter a vytvářeli hodnotný přínos společnosti. Jak se říká, bez práce nejsou koláče. Mnohdy máme takové myšlenky - kéž bych nemusel/a vůbec pracovat, to by byla nádhera - věřte, že 99% lidí nevydrží nepracovat. Dřív nebo později se lidé začnou nudit a vymýšlet si nějakou práci. Najděte si na své práci její pozitivní stránku, která tam určitě bude. I kdyby to byl jen dobrý kolektiv v práci, dobrá káva, nebo cokoliv jiného. Pozitivní myšlení je daleko příjemnější než negativita.

I přes pozitivní myšlení a skvělý pocit z dobře odvedené práce, si od práce potřebujeme čas od času také oddechnout. Nemyslíme tím víkend, to je jen taková přestávka. Dopřejte si i oddych v podobě dovolené a to samé dopřejte i svým dětem. Stačí jet třeba na chatu, do kempu, za babičkou/dědečkem, nebo samozřejmě k moři a na hory. To, že dítě týden zamešká ve škole není nic, protože energie a potřebný odpočinek způsobí, nebo alespoň by mělo způsobit, že dítě bude pozornější a snadněji se mu bude učit. O pozitivním dopadu na dospělé ani snad psát nemusíme. No řekněte, kdo by neměl rád dovolené. :-)  

A nakonec oslava. Oslavujte každý úspěšný den, každou dobrou známku. Není nutné hned svolávat příbuzenstvo, péct dort apod. Za dobrou známku dítě pochvalte, uvařte mu oblíbené jídlo, nebo splňte nějaké jiné malé přání. Při špatné známce se naopak snažte najít opravdový důvod, proč ji dítě dostalo a chybu napravte společně. Pamatujte, že chybami se člověk učí a to po celý život. Důležité je si chybu uvědomit, napravit a dále ji neopakovat. Oslavu si udělejte i pro sebe, manžela/manželku. Nezapomínejte na to, že svět se netočí jenom kolem dětí, i když to tak občas vypadá a chvílemi to tak i je. Dejte si večer dobré pití, nebo dobrou kávu, společně si sedněte a popovídejte si. Nebo si zajděte sami na procházku, zahrajte si stolní hru. Svět není jen o práci a stresu. Svět je život a život se musí žít.